nové metody odstraňování tuků

Abdominoplastika (Operace břicha)

Rate this post

Mnoho žen i mužů trápí nadměrně velké břicho, jehož příčinou je uvolněná kůže a břišní svaly. Abdominoplastika je operace, která vás může zbavit nehezkého převislého břicha a nadměrných tukových zásob v této oblasti.

Abdominoplastika, běžněji známá jako operace břicha je rozsáhlý chirurgický zákrok, který vede ke zploštění břicha odstraněním přebytečného tuku a kůže a zpevnění svalů břišní stěny. Zákrok může významně upravit vzhled povislého či vyčnívajího břicha.

Příčina povislého či plandajícího břicha nejčastěji bývá velká změna váhy či objemu břicha po těhotenství nebo redukcí váhy při obezitě, kdy se kůže mnohdy poškozená striemi, nepřispůsobí a zůstává v nadbytku. Přímý břišní sval je rozvolněn. Mezi svalem vzniká rozestup (diastáza), který je příčinou zmíněného “vystrčeného” či “povislého” břicha. Operací je zredukována mezera mezi přímými svaly, odstraněna přebytečná kůže a přemístěn pupík.

Abdominoplastika je také alternativa pro muže, kteří byli v některém z období svého života obézní a po úbytku váhy zůstala přebytečná kůže v břišní oblasti.
Kdy stačí liposukce a kdy potřebuji abdominoplastiku?

Liposukce stačí pokud je kvalitní kůže bez jizev (strijí), kůže není ve velkém nadbytku a není rozestup svalů. Poté lze po zmenšení tukového polštáře očekávat efekt.

Co obnáší abdominoplastika?

Abdominoplastika je operace v celkové anestezii s relaxací svalů. Minimálně 12 hodin před operací je zakázáno jíst. Jelikož je u operace břicha zvýšené nebezpečí embólie, je nutný dostatečný přísun tekutin a bandáž dolních končetin, jako prevence trombembolie. Minimální doba hospitalizace po operaci je 2dny, po které má pacient dreny. Bolesti jsou tlumeny opiáty.

Kompletní plastika břicha obvykle zabere 2 a více hodin, v závislosti na rozsahu zákroku.
Nejčastěji chirurg provede dlouhý řez od jedné lopaty pánevní kosti ke druhé, těsně nad stydkou oblastí (kostí stydkou). Dále chirurg oddělí kůži od břišní stěny, přetáhne ji směrem k žebrům a nadzvedne rozsáhlou volně visící kůži a odkryje přímé svaly břicha. Tyto svaly jsou zpevněny přitažením k sobě a sešity do jejich nové pozice. To zajistí zpevnění břišní stěny a zúžení obvodu v pase.

Přebývající kůže je poté stažena dolů a odstraněna. Pro nový pupek je proříznut otvor, do kterého je pupek fixován stehy.

Operační rána se uzavírá v několika vrstvách, většinou vstřebatelnými stehy, pod kůži se vkládají sací drény a břišní stěna se odlehčuje kompresní bandáží, která se doporučuje nosit jeden měsíc.

K dosažení co nejlepších výsledků může chirurg také užít liposukci jako součást abdominoplastiky.

Částečná abdominoplastika

Částečná nebo miniabdominoplastika bývají prováděny u klientů, jejichž tukové zásoby jsou uloženy pod pupkem a vyžadují kratší řez. Mini abdominoplastika trvá cca 1 hodinu.

Kdo je vhodným kandidátem pro abdominoplastiku?

Zmenšení břicha je vhodné pro muže i ženy, kteří jsou v dobrém celkovém zdravotním stavu. Rozložení tuku je u nich určeno především genetickými a hormonálními dispozicemi. Dokonce i relativně štíhlí lidé mohou mít velké tukové zásoby v břišní oblasti. Pokud máte v úmyslu se zbavit podstatné části hmotnosti, je doporučováno operaci odložit.

Operace výrazně pomůže ženám, které kvůli vícenásobným těhotenstvím mají uvolněné břišní svalstvo a kůže se již nevrátila do normálního stavu. Ženám, které plánují mít ještě dítě, je doporučeno odložit operaci až do odnošení dítěte, ale operace není překážkou k těhotenství a dalšímu porodu.

I u starších klientů může být přes ztrátu elasticity kůže dosaženo značného zlepšení vzhledu břicha.

Operace Vás může zbavit jizev (po císařském řezu, apod.) po předchozích operacích v dolní části břicha. Po abdominoplastice vzniká dlouhá jizva, která je daní za efekt plochého břicha. Jizva bývá skryta za prádlem.

Před abdominoplastikou

Během vaší první konzultace zhodnotí plastický chirurg váš zdravotní stav, určí rozsah tukových ložisek v břišní oblasti a pečlivě posoudí napětí kůže. Lékaře informujte pokud kouříte, užíváte nějaké léky, vitamíny či jiné látky.

Otevřeně s chirurgem prodiskutujte svá očekávání. Musí být schopen popsat vám všechny možnosti a rizika, včetně omezení každého postupu. Plastika břicha je závážná operace, proto tedy věnujte čas svému rozhodování a nepospíchejte s ním.

Od lékaře dostanete instrukce k přípravě na operaci, včetně informací ohledně jídla a pití, kouření a užívání či vynechání některých vitamínů a léků. Možná se vás zeptá na užívání některých léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou ( jako je Acylpirin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.) Ty mohou zvýšit krvácení v průběhu a po operaci.

Předpokládá se, že neproděláte akutní onemocnění v období asi třech týdnů před plánovanou operací (viróza, nachlazení apod.) Jakékoli onemocnění oznamte svému lékaři. Před operací se vyhněte se nadměrnému slunění, obzvláště oblasti břicha a nedržte přísnou dietu, obojí může omezit vaši schopnost hojení.

Po abdominoplastice

Operace je bolestivá. Břicho bolí při nadechnutí či kašlání, vyžaduje dietní režim. Prvních několik dnů bude vaše břicho bandážované a bolest bude mírněna analgetiky. Největší obtíže činí změna polohy ze sedu do lehu.

Umístění výsledných jizv

Důležitý po abdominoplastice je dietní režim, vzhledem ke změnám uložení střev. Není žádoucí zatěžovat peristaltiku. Bandážování břišním pásem dále usnadňuje pohyb a hojení.

Do zaměstnání se můžete vrátit přibližně po 2 až 4 týdnech. Někteří lidé se vrací do zaměstnání po 2 týdnech, ale to je možné pouze v případě fyzicky nenáročné práce.
Jak dlouho přetrvá efekt abdominoplastiky?

Výsledky kompletní nebo částečné břišní plastiky jsou zpravidla efektní. Ve většině případů, jsou výsledky trvalé, obzvláště pokud jste dodrželi vyváženou dietu a předepsaná cvičení. Ale neznamená to, že po abdominoplastice nemůže znovu dojít ke zvýšení nahromadění tuku v této oblasti.